Žádný člověk není hoden Tvých slz a ten co je, Tě nikdy nerozpláče!

anglický plnokrevník

5. února 2008 v 17:33 | dajdula |  plemena koní
Anglický plnokrevník:
Něco o původu: Tento nejrychlejší kůň na světě byl záměrně vyšlechtěn v Anglii v 18.st. Základem byly domácí klisny, gallowayové a hobby, křížené se španělskými a italskými importy. Tito domácí závodní koně pak byli zušlechtěni orientálními koňmi. Za předky plnokrevníka se považují tři hřebci. První byl pravý arab z Nadžu v Arábii jménem Darley Arabian. Byl zakoupen v Slepou v Sírii a do Anglie byl dovezen r.1705. Tento hnědák se narodil v r. 1702 a stal se zakladatelem linie Elipse. Berle Turk, vraník neznámého původu, byl získán jako kořist od Turků údajně r.1680 a do Anglie se dostal r.1689. Do chovu byl zařazen o rok později a stal se zakladatelem linie Herold. Godolphin Barb, hnědák narozený v Tunisku r.1724, se do Evropy dostal jako dar pro francouzského krále Ludvíka XV. Dojem neudělal a po všelijakých trampotách byl kolem r.1730 odvezen do Anglie, kde se stal předkem linie Matchen.
Anglický plnokrevník je vysoký, štíhlý kůň s dlouhým krkem. Také nohy má dlouhé, hlavně horní partii zadních noh až po hlezení kloub. Výška se pohybuje od 165cm do 175cm, obvod hrudi od 180cm do 195cm, holeň od 19,8cm do 21cm. Hmotnost bývá 500-600kg. Rozměry u tohoto plemene nejsou závazné, záleží na účelu, hackové bývají třeba jen 143cm vysocí, sprinteři měří kolem 160cm, huntýři naopak přes 170cm. Jsou to vraníci, hnědáci, ryzáci i bělouši. Od arabů se liší rovným profilem, výrazným kohoutkem, dlouhým, ale silným hřbetem, nápadně dlouhou šikmou lopatkou a níže nasazeným ocasem. Chod je nízký, úsporný a dlouhý. Plnokrevník je sportovní a dostihový kůň, náročný na péči.
Eclipse. Nejslavnější z plnokrevníků, nikdy neporažený Eclipse, žil v Anglii v 18.st. a stal se zakladatelem významné linie plnokrevníků, z níž pocházejí více než tři stovky šampiónů. Jeho potomci se významně podíleli i na vzniku mnoha cenných plemen, mimo jiné i polokrevníků Furioso a řady dalších. Byl to kůň tak slavný, že se zachovalo několik jeho portrétů.
Pro představu:
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama